Prezydenci Łodzi

Administratorzy Łodzi



Pierwszą osobą, która pełniła funkcję Burmistrza Łodzi znaną z nazwiska jest Jan Dąbrowski. Pełnił on funkcję Burmistrza w latach 1471-1480 i 1489-1503.

Pierwszą księgę miejską Łodzi zaczęto prowadzić w 1471 r., potem wciągnięto do niej parę notatek z lat wcześniejszych tak, że najstarsza z nich pochodzi z 1440 r.

Można, zatem przypuszczać, że już wtedy - a na pewno od 1470 r. - istniała rada miejska z Burmistrzem na czele.

Pierwszym Prezydentem miasta został w roku 1841 Karol Tangermann. Wiązało się to z wyniesieniem Łodzi do rangi miasta gubernialnego. Pełnił swoją funkcję do 1844 roku.





Burmistrzowie, prezydenci, komisarze i Przewodniczący Łodzi



>

Imię i nazwisko

Zdjęcie

Nazwa funkcji

Od

Do

Herb

Pieczęć

Jan Dąbrowski

brak

Burmistrz

1471

1480

brak

nieznany

brak

Burmistrz

1480

1489

brak

brak

Jan Dąbrowski

brak

Burmistrz

1489

1503

brak

brak

nieznany

brak

Burmistrz

nieznany

nieznany

brak

1535 r.

1577 r.

Mikołaj Kasprzyk

brak

Burmistrz

1585

nieznany

brak

brak

nieznany

brak

Burmistrz

nieznany

nieznany

brak

brak

Aleksy Drewnowicz

brak

Burmistrz

1775

1779

1785

1777

1781

1786

brak

brak

Piotr Zakrzewicz

brak

Burmistrz

nieznany

1793

brak

brak

Szymon Szczawiński

brak

Burmistrz

1815

1819

brak

1817 r.

Antoni Czarkowski

brak

Burmistrz

28.08.1820

6.08.1826

brak

Teodor Duczyński

brak

Burmistrz

29.11.1830

9.09.1831

brak

brak

Karol Tangermann

brak

Zastępca Burmistrza

11.11.1826

26.01.1829

brak

Burmistrz

26.01.1829

23.06.1841

brak

Prezydent Łodzi

23.06.1841

12.08.1844

brak

Franciszek Traeger

Prezydent Łodzi

23.08.1844

16.12.1862

1847 r.

brak

Andrzej Rosicki

Prezydent Łodzi

16.12.1862

15.02.1865

brak

brak

Edmund Pohlens

Prezydent Łodzi

1865

.12.1869

brak

Maurycy Taubwurcel

brak

Prezydent Łodzi

1869

1878

brak

Walerian Michał Makowiecki

brak

Prezydent Łodzi

1878

1882

brak

brak

Władysław Pieńkowski

Prezydent Łodzi

1882

1914

1895 r.

Alfred Biedermann

brak

Przewodniczący Głównego Komitetu Obywatelskiego

10.08.1914

.12.1914

brak

1914 r.

Antoni Staromirski

brak

Przewodniczący Głównego Komitetu Obywatelskiego

.12.1914

.06.1915

1915 r.

brak

Heinrich Schoppen

brak

Nadburmistrz

1915

1917

Emblemat 1915 r.

brak

Leopold Skulski

Nadburmistrz

29.09.1917

22.02.1919

1919 r.

1918 r.

Aleksy Rżewski

Prezydent Łodzi

27.05.1919

.07.1923

brak

brak

Marian Cynarski

Prezydent Łodzi

24.07.1923

14.04.1927

brak

brak

Wacław Maksymilian Józef Wojewódzki

Wiceprezydent pełniący funkcję Prezydenta

.04.1927

.11.1927

brak

brak

Komisarz rządowy miasta Łodzi

12.07.1933

.07.1935

brak

brak

Bronisław Ziemięcki

Prezydent Łodzi

24.11.1927

12.07.1933

brak

brak

Wacław Głazek

Tymczasowy Prezydent Łodzi

18.07.1935

22.06.1936

brak

brak

Mikołaj Godlewski

Tymczasowy Prezydent Łodzi

23.06.1936

3.03.1939

Od 1936 r.

brak

Jan Kwapiński vel Piotr Chałupka

Prezydent Łodzi

3.03.1939

4.09.1939

brak

Kazimierz Witaszewski

Prezydent Łodzi

25.01. 1945

7.03.1945

brak

Kazimierz Mijal

Prezydent Łodzi

1945

1947

brak

Eugeniusz Stawiński

Prezydent Łodzi

1947

1949

brak

Marian Minor

Prezydent Łodzi

1949

1950

brak

Przewodniczący Prezydium Rady Narodowej Miasta Łodzi

1950

1952

Ryszard Olasek

brak

Przewodniczący Prezydium Rady Narodowej Miasta Łodzi

1952

1954

brak

Bolesław Geraga

brak

Przewodniczący Prezydium Rady Narodowej Miasta Łodzi

1954

1956

brak

Edward Kaźmierczak

Przewodniczący Prezydium Rady Narodowej Miasta Łodzi

1956

1971

brak

Jerzy Lorens

Przewodniczący Prezydium Rady Narodowej Miasta Łodzi

1971

16.12.1973

brak

Prezydent miasta Łodzi i Wojewoda województwa miejskiego łódzkiego

17.12.1973

1978

Józef Niewiadomski

Prezydent miasta Łodzi i Wojewoda województwa miejskiego łódzkiego

1978

1985

brak

Jarosław Pietrzyk

brak

Prezydent miasta Łodzi i Wojewoda województwa miejskiego łódzkiego

1985

1989

brak

Waldemar Bohdanowicz

Prezydent miasta Łodzi i Wojewoda województwa miejskiego łódzkiego

6.11.1989

27.05.1990

brak

Grzegorz Palka

Prezydent miasta Łodzi

6.06.1990

.06.1994

brak

Marek Czekalski

Prezydent miasta Łodzi

.06.1994

.11.1998

brak

Tadeusz Matusiak

Prezydent miasta Łodzi

.11.1998

7.03.2001

brak

Krzysztof Panas

Prezydent miasta Łodzi

7.03.2001

19.06.2002

brak

Krzysztof Jagiełło

Prezydent miasta Łodzi

19.06.2002

19.11.2002

brak

Jerzy Kropiwnicki

Prezydent miasta Łodzi

19.11.2002

22.01.2010

brak

Tomasz Sadzyński

Pełniący funkcję Prezydenta miasta Łodzi

02.02.2010

26.11.2010

brak

Paweł Paczkowski

Pełniący obowiązki Prezydenta miasta Łodzi

01.12.2010

13.12.2010

brak

Hanna Zdanowska

Prezydent miasta Łodzi

13.12.2010

brak





Przynależność polityczno-administracyjna miasta Łodzi



Okres

Państwo

Zwierzchność

Jednostka administracyjna

Status miasta

XIV w.-1414

Królestwo Polskie

ziemia łęczycka

Wieś Łodzia

1414-1423

Królestwo Polskie

ziemia łęczycka

Wieś Łodzia/Miasto Ostroga

1423-1569

Królestwo Polskie

ziemia łęczycka

Miasto Łódź

1569-1793

Rzeczpospolita Obojga Narodów

województwo łęczyckie, powiat brzeziński

Miasto Łódź

1793-1795

Królestwo Prus

departament łęczycki/piotrkowski, powiat zgierski

Miasto Łódź

1795-1807

Królestwo Prus

departament warszawski, powiat zgierski

Miasto Łódź

1807-1815

Księstwo Warszawskie

I Cesarstwo Francuskie

departament warszawski, powiat zgierski

Miasto Łódź

1815-1816

Królestwo Polskie

Imperium Rosyjskie

departament warszawski, powiat zgierski

Miasto Łódź

1816-1837

Królestwo Polskie

Imperium Rosyjskie

województwo mazowieckie, powiat zgierski

Miasto Łódź

1837-1844

Królestwo Polskie

Imperium Rosyjskie

gubernia mazowiecka, powiat zgierski

Miasto Łódź

1845-1867

Królestwo Polskie

Imperium Rosyjskie

gubernia warszawska, powiat łęczycki

Miasto Łódź

1867-1916

Królestwo Polskie

Imperium Rosyjskie

gubernia piotrkowska, powiat łódzki

Miasto Łódź

1916-1918

Królestwo Polskie

II Rzesza Niemiecka, Austro-Węgry

gubernia piotrkowska, powiat łódzki

Miasto Łódź

1918-1939

II Rzeczpospolita Polska

województwo łódzkie

Łódź (powiat grodzki)

1939-1940

III Rzesza Niemiecka

okręg poznański/Kraj Warty, rejencja kaliska

Łódź (miasto wydzielone)

1940-1945

III Rzesza Niemiecka

okręg Kraj Warty, rejencja Litzmannstadt

Litzmannstadt (miasto wydzielone)

1945-1952

Rzeczpospolita Polska (Polska Ludowa)

województwo łódzkie

Łódź (miasto wydzielone)

1952-1975

Polska Rzeczpospolita Ludowa

województwo łódzkie

Łódź (miasto wydzielone)

1975-1989

Polska Rzeczpospolita Ludowa

województwo łódzkie

Łódź (gmina miejska)

1989-1998

III Rzeczpospolita Polska

województwo łódzkie

Łódź (gmina miejska)

od 1999

III Rzeczpospolita Polska

województwo łódzkie

Łódź (powiat grodzki)






Serwis ten oparty jest na systemie e107, który rozpowszechniany jest zgodnie z warunkami licencji GNU GPL.