Prezydenci Polski

Prezydenci Polski

Proporzec
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

II Rzeczpospolita

1918 - 1939

Obraz

Imię i Nazwisko

Okres sprawowania urzędu

Rada Regencyjna i Józef Piłsudski

jako Naczelny Dowódca Wojsk Polskich

11.11.1918 –
14.11.1918

Józef Piłsudski

pełnił obowiązki głowy państwa jako Naczelny Dowódca Wojsk
Polskich i Regent Królestwa Polskiego

14.11.1918 – 22/29.11.1918

Józef Piłsudski

pełnił obowiązki głowy państwa jako Naczelnik Państwa

22/29.11.1918 – 11.12.1922

Gabriel Narutowicz

11.12.1922 – 16.12.1922

Maciej Rataj

pełnił obowiązki prezydenta RP jako marszałek Sejmu

16.12.1922 – 22.12.1922

Stanisław Wojciechowski

22.12.1922 – 14.05.1926

Maciej Rataj

pełnił obowiązki prezydenta RP jako marszałek Sejmu

15.05.1926 – 4.06.1926

Józef Piłsudski

wybrany 31 maja 1926 przez Zgromadzenie Narodowe na urząd prezydenta RP, nie przyjął urzędu

Ignacy Mościcki

4.06.1926 – 30.09.1939

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie

1939 – 1990

Obraz

Imię i Nazwisko

Okres sprawowania urzędu

Edward Śmigły – Rydz

wyznaczony 1 września 1939 przez prezydenta Mościckiego "na swego następcę na wypadek
opróżnienia się

urzędu przed zawarciem pokoju" - zgodnie z art. 24 Konstytucji kwietniowej, decyzja odwołana 17 września 1939

Bolesław Wieniawa – Długoszewski

wyznaczony 17 września 1939 (zarządzenie antydatowane) przez prezydenta Mościckiego "na
swego następcę

na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju" -
zgodnie z art. 24
Konstytucji kwietniowej, zrzekł

się urzędu następcy prezydenta RP, decyzja o wyznaczeniu następcy
odwołana
17 września 1939

Władysław Raczkiewicz

30.09.1939 – 6.06.1947

August Zalewski

sprawował swój urząd, nie licząc się z upływem kadencji, której
koniec przypadał w 1954 roku

9.06.1947 – 7.04.1972

Władysław Anders

Rada Trzech

w opozycji wobec Augusta Zaleskiego, niekonstytucyjna

kolegialna głowa państwa
wyłoniona przez część

środowisk emigracji, jako
protest

przeciw przedłużeniu przez
prezydenta własnej

kadencji, a od 1956 roku z prerogatywami prezydenta

1954 - 1956

Tomasz Arciszewski

Edward Bernard Raczyński

Władysław Anders

1956 - 1966

Tadeusz Bór - Komorowski

Edward Bernard Raczyński

Władysław Anders

1966 - 1968

galeria z kalendarza : Odzierzyński

Roman Odzierzyński

Edward Bernard Raczyński

Władysław Anders

1968 - 1969

Stanisław Mglej

Edward Bernard Raczyński

Władysław Anders

1969 - 1970

Edward Bernard Raczyński

Alfred Urbański

Stanisław Kopański

1970 - 1972

Edward Bernard Raczyński

Alfred Urbański

Grafika:Stanislaw ostrowski.gif

Stanisław Ostrowski

9.04.1972 – 24.03.1979

Edward Bernard Raczyński

8.04.1979 – 8.04.1986

Kazimierz Sabbat

8.04.1986 – 19.07.1989

Ryszard Kaczorowski

po zaprzysiężeniu Lecha Wałęsy przekazał mu swe uprawnienia, a rząd emigracyjny utworzył komisję

likwidacyjną, która do 31 grudnia1991 zakończyła działalność wszelkich emigracyjnych struktur władzy

19.07.1989 – 22.12.1990

Rzeczpospolita Polska

Polska Ludowa

1944 – 1952

Obraz

Imię i Nazwisko

Okres sprawowania urzędu

Bolesław Bierut

Prezydent Krajowej Rady Narodowej

20.11.1944 – 4.02.1947

Bolesław Bierut

9.02.1947 – 20.11.1952

Polska Rzeczpospolita Ludowa

1952 – 1989

Obraz

Imię i Nazwisko

Okres sprawowania urzędu

Wojciech Jaruzelski

19.07.1989 – 30.12.1989

III Rzeczpospolita

od 1989

Obraz

Imię i Nazwisko

Okres sprawowania urzędu

Wojciech Jaruzelski

31.12.1989 – 22.12.1990

Lech Wałęsa

22.12.1990 – 22.12.1995

Aleksander Kwaśniewski

23.12.1995 – 23.12.2005

Lech Kaczyński

23.12.2005 - 10.04.2010

Bronisław Komorowski

Marszałek Sejmu RP pełniący obowiązki Prezydenta RP

10.04.2010 - 8.07.2010

Bogdan Borusewicz

Marszałek Senatu RP pełniący obowiązki Prezydenta RP

8.07.2010 - 8.07.2010

Grzegorz Schetyna

Marszałek Sejmu RP pełniący obowiązki Prezydenta RP

8.07.2010 - 6.08.2010

Bronisław Komorowski

6.08.2010 - 6.08.2015

Andrzej Duda

6.08.2015


Serwis ten oparty jest na systemie e107, który rozpowszechniany jest zgodnie z warunkami licencji GNU GPL.