Adresy dawnej Łodzi

Andrzeja 10 (Struga) Zbór braci Morawskich
Andrzeja 14 (Struga) Tkalnia kortów Franciszka Kindermanna
Andrzeja 27 Fabryka przyborów tkackich i rowerów braci Lange
Andrzeja 80 Apretura Ludwika Rankę
Anny 25 (Mickiewicza) Przędzalnia i tkalnia wełny A. Tykocinera
Anny 6 (Piłsudskiego) Apretura Henryka Kadlera
Benedykta 17 (6 go Sierpnia) Przędzalnia wełny Henryka Federa i H. Vive
Benedykta 61 (6 go Sierpnia) Farbiarnia przędzy Hermana Bechtolda i Albina Seilera
Benedykta 70 (6 go Sierpnia) Przędzalnia wełny Henryka Scholtza
Benedykta 76 (6 go Sierpnia) Koszary artylerii
Benedykta 80 (6 go Sierpnia) Fabryka farb Josela Rosenblatta
Cegielniana (Więckowskiego) Bank Państwa (Oddział)
Cegielniana 1 (Więckowskiego) Tkalnia ręczna wełny i pluszu Karola Kippera
Cegielniana 13 (Więckowskiego) Tkalnia i apretura wyrobów jedwabnych Schmitza i van Endera
Cegielniana 55 (Jaracza) Skład bawełny braci Schlossberg
Cegielniana 62 (Jaracza) Gimnazjum żeńskie (hotel Klukas)
Cegielniana 68 (Jaracza) Tkalnia wyrobów wełnianych Anopow i Goldblum
Cegielniana 70 (Jaracza) Stolarnia parowa Karola Wutke
Cegielniana 71 (Jaracza) Przędzalnia wełny Wilhelma Metnera
Cegielniana 77 (Jaracza) Fabryka wyrobów miedzianych armatury Edmunda Stefanusa
Cegielniana 80 (Jaracza) Tkalnia i farbiarnia wyrobów wełnianych Stiller i Bielszowski
Cegielniana 89 (Jaracza) Przędzalnia wełny Adolfa Dobranickiego
Cegielniana 9 (Więckowskiego) Wyroby wełniane i trykotaże Markusa Fuchs
Cegielniana 90 (Jaracza) Przędzalnia bawełny, tkalnia wełny Jakuba Kestenberga
Cegielniana 92 (Jaracza) Parowa stolarnia Olszera i Szczecińskiego
Cegielniana 97 Zarząd lasów
Cmentarna 19 Wytwórnia nagrobków Augusta Fibigera
Cmentarna 7 Zakład kamieniarski Antoniego Urbanowskiego
Długa 129 (Stefanowskiego) Przędzalnia wełny Datyner i Trilling
Długa 13 (Gdańska) Więzienie
Długa 141 (Stefanowskiego) Towarzystwo Akcyjne wyrobów bawełnianych i wełnianych Szai Rosenblatta
Długa 40 (Gdańska) Wyrób chustek wełnianych Mojżesza Wachsa
Długa 53 (Gdańska) Fabryka koronek i tasiemek Rudolfa Kellera
Długa 798 (Gdańska) Wyrób pudełek Berger i Orbach
Drewnowska 43 Apretura Jana Stiilda
Drewnowska 77/81 Apretura i farbiarnia Aleksandra Damskiego
Drewnowska 94 Wykończalnia Saengera
Drewnowska 98 Rzeźnia
Dzielna 13 (Narutowicza) Fotografia i litografia Leopolda Zonera
Dzielna 16 (Narutowicza) Tkalnia chustek wełnianych i kortów Ferdynand Rathe i Hugo
Dzielna 18 (Narutowicza) Teatr niemiecki „Thalia” i sala koncertowa I. Vogla
Dzielna 31 (Narutowicza) Szkoła Aleksandryjska
Dzielna 36 (Narutowicza) Przędzalnia wigonii Juliusza Joba
Dzielna 42 (Narutowicza) Przędzalnia wełny i niciamia Gustawa Schrerra
Ewangelicka 11 (Roosevelita) Towarzystwo Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich
Główna 4 Tkalnia Floryana Jarischa
Główna 48 (Piłsudskiego) Skład wyrobów spirytusowych braci Bóhme
Golca 11 (Milczarskiego) Zakład kąpielowy Karola Schultza
Jakuba 16 Młyn parowy Berka Wiązowskiego
Juliusza 21 (Dowborczyków) Przędzalnia wełny Teodora Meyerhoffa
Juliusza 28 (Dowborczyków) Fabryka pluszu i aksamitu F Finstera i Fiala
Juliusza 29 (Dowborczyków) Fabryka waty Ottona Thienemanna
Juliusza 34 (Dowborczyków) Stolarnia i ślusarnia Juliusza Zielke
Karola 11 (Żwirki) Przędzalnia wełny Kwaśnera i Lindenfelda
Karola 17 (Żwirki) Fabryka maszyn Ewalda Kerna
Karola 19 (Żwirki) Tkalnia bawełny Judela Bary
Karola 3 (Żwirki) Przędzalnia bawełny Karola Haeblera
Karola 32 (Żwirki) Farbiarnia Juliusza Fritsche
Kątna 38 (Wróblewskiego) Przędzalnia kamgarnu Leona Allarta i spółki
Kątna 5 (Wróblewskiego) Tkalnia „Tivoli” i przędzalnia bawełny K. Scheiblera
Kątna 6 (Wróblewskiego) Przędzalnia wełny Landau i Weil
Konstantynowska (Legionów) Koszary 37 Pułku Jekaterynburskiego
Konstantynowska 101 (Legionów) Farbiarnia i apretura braci K. i J. Szymańskich
Konstantynowska 14 (Legionów) Teatr „Arkadia” F Sellina
Konstantynowska 2 (Legionów) Magazyn ubiorów męskich Juliusza Hoffsteina
Konstantynowska 28 (Legionów) Druk i litografia Jana Petersilge
Konstantynowska 4 (Legionów) I oddział straży pożarnej
Leszno 17 (Żeligowskiego) Fabryka pluszu G. Neumarka
Łagiewnicka 6 Przędzalnia wełny Abrama Prussaka
Łąkowa 1 Przędzalnia wełny Teodora Tietzena
Łąkowa 13 Przedsiębiorstwo budowlane Roberta Nestlera
Łąkowa 17 Tkalnia wełny i trykotaże Juliusza Panzera
Łąkowa 5 Przędzalnia i tkalnia wełny Markusa Kohna
Mikołajewska 10 (Sienkiewicza) Apretura wełny Albina Herschela
Mikołajewska 3 (Sienkiewicza) Skład manufaktury Schwarz, Bimbaum i Loewe
Mikołajewska 35 (Sienkiewicza) Zjazd Sędziów Pokoju
Mikołajewska 37 (Sienkiewicza) Magazyn Rosyjskiego Towarzystwa Transportowego
Mikołajewska 38 (Sienkiewicza) Kościół Podwyższenia św. Krzyża
Mikołajewska 44 (Sienkiewicza) Męskie gimnazjum rządowe
Mikołajewska 5 (Sienkiewicza) Przędzalnia wełny Izydora Birnbauma
Mikołajewska 60 (Sienkiewicza) Kościół ewangelicki św. Jana
Mikołajewska 76 (Sienkiewicza) Farbiarnia wełny Waldemara Vorwerka
Mikołajewska 78 (Sienkiewicza) Fabryka przyborów tkackich F. Greenwooda
Mikołajewska 84 (Sienkiewicza) Fabr. pończoch i rękawiczek Winklera i Gartnera
Milsza 17 (Kopernika) Fabryka szpulek Henryka Wiss
Milsza 28 (Kopernika) Fabryka taśmy gumowej Emila Wicke
Milsza 3 (Kopernika) Fabryka koronek, taśm i guzików Ernesta Wewera
Milsza 51 (Kopernika) Przędzalnia, tkalnia i apretura sukna Fryderyka Abla
Milsza 53 (Kopernika) Browar „Łódź” Roberta Schnerra
Milsza 58 (Kopernika) Fabryka gilz przędzalniczych Leonida Tópfera
Nawrot 26 Pracownia malarska Nordbrucha i Jungnikela
Nawrot 27 Kościół baptystów
Nowocegielniana 15 (Więckowskiego) Tkalnia i apretura wełny Władysława Barucha
Nowomiejska 14 Fabryka mydła i świec Juliusza Handke
Nowomiejska 18 Skład żelaza Mordki Czernielewskiego
Nowotargowa 1 (Sterlinga) Szpital żydowski im. Poznańskich
Nowotargowa 27 (Sterlinga) Areszt miejski
Nowy Rynek 1 (pl. Wolności) Magistrat
Nowy Rynek 2 (pl. Wolności) Apteka M. Leinwebera
Nowy Rynek 6 (pl. Wolności) Wyrób wódek Ferdynanda Meyera
Nowy Rynek 14 (pl. Wolności) Szkoła Rzemieślniczo
Ogrodowa 7/13 Browar braci Gehlig
Ogrodowa 14 Kościół św. Józefa
Ogrodowa 15/21 Zakłady bawełniane I. K. Poznańskiego
Ogrodowa 23 Farbiarnia bawełny Anastazego Bitdorfa
Pasaż Meyera 6 (Moniuszki) Dyrekcja Szkolna
Pasaż Meyera 10 (Moniuszki) Poczta i telegraf
Piotrkowska 2 Kościół ewangelicki Św. Trójcy
Piotrkowska 3 Hotel Polski
Piotrkowska 5 Fabryka wyrobów wełnianych Abrama Prussaka
Piotrkowska 6 Przedstawicielstwo Towarzystwo Akc. Żyrardowskiej Manufaktury
Piotrkowska 11 Dom Scheiblerów
Piotrkowska 15 Skład manufaktury Herzenberga i Rappaporta (towary moskiewskie)
Piotrkowska 25 Apteka M. Spokornego
Piotrkowska 30 Skład towarów kolonialnych Karola Kesslera
Piotrkowska 46 Apteka F. Mullera
Piotrkowska 47 Księgarnia Ludwika Fischera
Piotrkowska 48 Skład wyrobów półwełnianych R. Kindlera
Piotrkowska 49 Skład kortu Dawida Prussaka
Piotrkowska 51 Skład wyrobów bawełnianych zakładów I. K, Poznańskiego
Piotrkowska 53 Skład wyrobów bawełnianych Hermana Konstadta
Piotrkowska 57 Tkalnia wełny Gustawa Lorenza
Piotrkowska 61 Przędzalnia i tkalnia wełny Markusa Kohna
Piotrkowska 63 Przędzalnia i tkalnia wełny Karola Kretschmera
Piotrkowska 65 Hurtownia wyrobów Szai Rosenblatta
Piotrkowska 67 Hotel i teatr Victoria
Piotrkowska 68 Przędzalnia odpadkowa bawełny Fryderyka Eisenbrauna
Piotrkowska 72 Hotel Grand
Piotrkowska 74 Towarzystwo Akcyjne L. Geyera
Piotrkowska 75 Tkalnia i apretura wyrobów wełnianych Gustawa Wertschytzkiego
Piotrkowska 77 Dom bankowy Maksymiliana Goldfedera
Piotrkowska 78 Farbiarnia kortów i sukna Hugona Wulfsohna
Piotrkowska 85 Tkalnia tkanin meblowych i chustek Edwarda Kindermana
Piotrkowska 90 Tkalnia kortów i serwet Teodora Steigerta
Piotrkowska 91 Tkalnia kortów Ludwika Rankę
Piotrkowska 95 Apteka A. Stopczyka
Piotrkowska 96 Wyroby jedwabne Samuela Czamańskiego
Piotrkowska 101 Fabryka chust i kortów Jakuba Hoffmana
Piotrkowska 104 Pałac i skład wyrobów J. Heinzla
Piotrkowska 104 Wyroby wełniane Towarzystwo Akcyjne Juliusza Heinzla
Piotrkowska 105 Przędzalnia i tkalnia Karola Bennicha
Piotrkowska 108 Tkalnia F Ende
Piotrkowska 110 Wyroby wełniane, tkalnia Ludwika Nippe
Piotrkowska 112 Apretura wełny Franciszka Fischera
Piotrkowska 127 Fabryka materiałów meblowych J. Fiala
Piotrkowska 135 Wyroby wełniane Karola Eiserta
Piotrkowska 136 Wyroby wełniane Ludwika Schmidera i synów
Piotrkowska 140 Przędzalnia i tkalnia bawełny Franciszka Ramischa
Piotrkowska 144 Wyroby wełniane i trykotaże Edwarda Ramischa
Piotrkowska 149 Tkalnia wyrobów wełnianych Trannntta l.ehmaną
Piotrkowska 153 Pałac Floryana Jarischa
Piotrkowska 154 Fabryka octu Reinholda Keilicha
Piotrkowska 156 Tkalnia mechaniczna Józefa Lissnera
Piotrkowska 157 Przędzalnia wełny Jakuba Steigerta
Piotrkowska 158 Fabryka wstążek Schnerr, Jaffe, Zimerman
Piotrkowska 159 Przędzalnia i tkalnia bawełny Gotrfrida Steigerta
Piotrkowska 160 III oddział straży pożarnej (posesja prywatna)
Piotrkowska 171 Tkalnia bawełnianych i wełnianych wyrobów Adolfa Daube
Piotrkowska 184 Apretura bawełny F Seeligera
Piotrkowska 189 Fabryka taśm gumowych Wilhelma Balie
Piotrkowska 202 Przędzalnia, tkalnia i farbryka bawełny Karola Hoffrichtera
Piotrkowska 205 Farbiarnia, drukarnia i apretura bawełny Augusta Kerperta
Piotrkowska 206 Tkalnia kortów Gampe i Albrecht
Piotrkowska 206 Tkalnia kortów Gampe i Albrechta
Piotrkowska 209 Apretura, farbiarnia i drukarnia bawełny Augusta Kerperta
Piotrkowska 210 Apretura i farbiarnia wyrobów wełnianych Aleksandra Skrudzińskiego
Piotrkowska 215 Skład towarów kolonialnych K. Gehliga
Piotrkowska 216 Fabryka tasiemek i sznurków Izaaka Lothe
Piotrkowska 218 Farbiarnia i apretura Ryszarda Schmidta
Piotrkowska 219 Odlewnia i fabryka maszyn J. Johna
Piotrkowska 224 Apretura, farbiarnia i drukarnia J. Heinzla
Piotrkowska 232 Farbiarnia i apretura wełny Augusta Haertiga
Piotrkowska 236 Farbiarnia bawełny Juliusza Buhle
Piotrkowska 242 Fabryka wyrobów bawełnianych i wełnianych Markusa Silbersteina
Piotrkowska 249 Skład asfaltu Jana Hausmana
Piotrkowska 252 Farbiarnia wełnianych wyrobów i przędzy Karola Koeniga
Piotrkowska 260 Fabryka walców do apretury Karola Roedera
Piotrkowska 276 Przędzalnia, tkalnia i drukarnia bawełny Karola Steigerta
Piotrkowska 282 Tkalnia ręczna wełny Roberta Moenke
Piotrkowska 282 Tow. Akc. Wyrobów bawełn. L. Geyera
Plac Fabryczny 14 (pl. Jana Pawła II) Szpital miejski św. Aleksandra
Placowa 17 (Skorupki) Przędzalnia i apretura bawełny i półwełny Józefa Richtera
Podleśna 3 (Skłodowskiej) Fabryka kapeluszy Karola Góperta
Podleśna 7 (Skłodowskiej) Fabryka farb anilinowych Piotra Hasenklewera
Południowa 10 (Rewolucji) Dom ekspedycyjny Leona Rappaporta
Południowa 10 (Rewolucji) Kancelaria policmajstra
Południowa 11 (Rewolucji) Skład trykotaży Fryderyka Abla (ul. Miischa 57)
Południowa 19 (Rewolucji) Fabryka wyrobów żelaznych Kazimierza Żukowskiego
Południowa 32 Tkalnia pluszu Rudolfa Eisnera
Południowa 48 (Rewolucji) Wyrób taśm gumowych F Goldner
Południowa 52 (Rewolucji) Przędzalnia wigonii Ferdynarda Góldnera
Północna 6 Parowa przędzalnia bawełny i drukarnia Adolfa Dobranickiego, przędzalnia wełny braci Dobranickich
Północna 14 Farbiarnia Alberta Fibińca (Fibiga)
Północna 29 Farbiarnia i krochmalnia Edwarda Neumanna
Przejazd (Tuwima) Skład nafty K.W. Gehlig
Przejazd 5 (Tuwima) Straż pożarna II oddział
Przejazd 11 (Tuwima) Przedsiębiorstwo budowlane Ottona Gehliga
Przejazd 23/27 (Tuwima) Dom familijny J. Heinzla
Przejazd 46 (Tuwima) Przędzalnia odpadkowa Icka Pruszynowskiego
Przejazd 48 (Tuwima) Przędzalnia wełny Joska Pruszynowskiego (W. Prowe)
Przędzalniana 75 Szpital św. Anny fundacji Scheiblerów
Pusta 2 (Wigury) Fabryka rękawiczek Haetzer i Hofman
Pusta 10 (Wigury) Urządzenia elektro
Pusta 12 (Wigury) Fabryka pruneli Fryderyka Teschemachera
Pusta 13 (Wigury) Przędzalnia bawełny Markusa Silbersteina
Radwańska 6 Tkalnia i apretura wyrobów wełnianych Zygmunta Richtera
Rokicińska 81 (Piłsudskiego) Towarzystwo Akcyjne wyrobów bawełnianych Heinzel i Kunitzer
Rozwadowska 23 (Zamenhofa) Przędzalnia Adolfa Johna i Henryka Vive
Rzgowska Fabryka wyrobów wełnianych Leonhard, Woelker i Girbard
Rzgowska Skład nafty braci Nobel
Rzgowska 24 Fabryka wyrobów bawełnianych Włodzimierza Stoiaroffa
Spacerowa 2 (al. Kościuszki) Synagoga
Spacerowa 3 (al. Kościuszki) Ręczna tkalnia wyrobów jedwabnych Schmidta i Pfitze
Spacerowa 9 (al. Kościuszki) Stolarnia Jana Kammerera
Spacerowa 15 (al. Kościuszki) Pałac Juliusza Kunitzera
Spacerowa 21 (al. Kościuszki) Fabryka chustek Leonarda Hintza
Spacerowa 25 (al. Kościuszki) Trykotaże Hirschberga i Wilczyńskiego
Spacerowa 34 (al. Kościuszki) Fabryka tasiemek Izydor Grinbaum i Wiesel
Spacerowa 35 (al. Kościuszki) Trykotaże Wilhelma Liirkensa
Srebrzyńska Farbiarnia K. Lange
Srebrzyńska osada Mania Tkalnia wełny, farbiarnia i wykończalnia Ludwika Mayera
Stary Rynek 9 Apteka Edwarda Ludwiga
Średnia 1 (Pomorska) Hotel Niemiecki
Średnia 18 (Pomorska) Łódzki Bank Handlowy
Średnia 19 (Pomorska) Towarzystwo Kredytowe Miejskie
Średnia 21 (Pomorska) Biuro żandarmerii
Średnia 34 (Pomorska) Browar parowy sukces Karoia Anstadta i park „Helenów”
Średnia 38 (Pomorska) Młyn parowy Karola Abla
Średnia 58 (Pomorska) Młyn i piekarnia Gustawa Stenzla
Średnia 67 (Pomorska) Gremplarnia i przędzalnia odpadkowa Hersza Krakowskiego
Średnia 75 (Pomorska) Przędzalnia Engela
Targowa 20 Fabryka kapeluszy Hermana Schlee
Targowa 34 Gazownia Towarzystwo Akcyjne
Targowa 44 Tkalnia bawełny i wełny Zygmunta Jarocińskiego
Tylna 4 Przędzalnia tkalnia, apretura wełny Schwartz, Birnbaum i Lów
Tylna 16 Przędzalnia, tkalnia, apretura bawełny Ludwika Grohmana
Widzewska 2 (Kilińskiego) Zakłady bawełniane Roberta Biedermanna
Widzewska 22 (Kilińskiego) Apretura wełny Gustawa Gessnera i Henryka Wagnera
Widzewska 27 Przędzalnia wełny Jana Krause
Widzewska 44 (Kilińskiego) Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego
Widzewska 46 (Kilińskiego) Skład wełny L. Starka
Widzewska 56 (Kilińskiego) Przędzalnia wełny Berka Lewkowicza
Widzewska 62 (Kilińskiego) Skład węgla Augusta Teschicha
Widzewska 64 (Kilińskiego) Fabryka maszyn Ottona Goldamera
Widzewska 75 (Kilińskiego) Browar braci Lorenz
Widzewska 87 (Kilińskiego) Przędzalnia wełny Gustawa Kaisera
Widzewska 151 (Kilińskiego) Przędzalnia wełny Oszera Zausmera
Widzewska 157 (Kilińskiego) Przędzalnia wigonii Fryderyka Boettigera
Wodna 31 Fabryka asfaltu, kafli i naczyń kamiennych Rudolfa Scholtza
Wodny Rynek/Księży Młyn Towarzystwo Akcyjne K. Scheiblera
Wolborska Synagoga
Wolborska 44 Parowa tkalnia i farbiarnia wełny Rudolfa Bachofnera
Wólczańska 19 Tkalnia wełny N. H. Poznańskiego
Wólczańska 35 Wytwórnia guzików Breschela i Reinheimera
Wólczańska 43 Przędzalnia wełny Fridrich Hohn
Wólczańska 49 Wyroby bawełniane Juliusza Lange
Wólczańska 51 Przędzalnia i apretura wełny Augusta Hochmuta
Wólczańska 100 /Nowo-Spacerowa21 Wyrób cewek Wilhelm Prieser
Wólczańska 112 /Nowo-Spacerowa31 Przędzalnia i niciarnia Roberta Falzmana
Wólczańska 117 Suszarnia wełny F. Miksa
Wólczańska 119 Farbiarnia Ludwika Immischa
Wólczańska 176 Przędzalnia wełny Jakuba Steigerta
Wólczańska 195 Fabryka farb Dankmara Eichlera
Wólczańska 199 Przędzalnia, tkalnia i apretura kortu FW. Schweikerta
Wólczańska 200 Fabryka koronek i tkanin meblowych Leonarda Fesslera
Wólczańska 207 Przędzalnia i farbiarnia wełny czesankowej Paula Desurmonta
Wólczańska 234 Farbiarnia Judy Reichmana
Wólczańska 236 Fabryka trykotaży braci Huffer Wilhelma i Teodora
Wschodnia Stacja omnibusów
Wschodnia 32 Skład farb i towarów kolonialnych Rudolfa Ziglera
Wschodnia 41 Stacja telefonów
Wschodnia 43 Prywatna lecznica dr Władysława Pinkusa
Wschodnia 54 Apteka Samuela Gorfeina
Zachodnia 26 Druk i litografia Karola Prusse
Zachodnia 34 Ambulatorium Czerwonego Krzyża
Zachodnia 48 Hotel Manteuffel
Zachodnia 56 Synagoga
Zachodnia 59 Tkalnia i apretura wełny Edwarda Haentschla
Zachodnia 68 Przędzalnia wełny M. Joskowicza
Zachodnia 71 Przędzalnia i tkalnia wełny Dawida Prussaka
Zachodnia 72 Przędzalnia bawełny i wełny Maurycego Prinza
Zagajnikowa 13 (Kopcińskiego) Huta szklana M. Fischman
Zakątna 28 (Pogonowskiego) Fabryka farb Roberta Fuszera
Zawadzka 10 (Próchnika) Hotel Europejski
Zawadzka 16 (Próchnika) Przędzalnia, tkalnia i farbiarnia wełny Ottona Schultza
Zawadzka 17 (Próchnika) Druk i litografia Adolfa Łubieńskiego
Zgierska Kościół paraf. Wniebowzięcia NMP
Zgierska 54 Apteka Bolesława Knichowieckiego
Zielona 8 Tkalnia ręczna Pinkusa i Langego
Zielona 18 Farbiarnia wełny Amelii Emde i I. Schmidta
Zielona 19 Wytwórnia lamp i naczyń kuchennych E. Modrowa
Zielona 20 Fabryka pończoch Solo Barucha
Żabieniec Tkalnia wełny, farbiarnia i wykończalnia Emde i Spółka

Serwis ten oparty jest na systemie e107, który rozpowszechniany jest zgodnie z warunkami licencji GNU GPL.